14.06.2011

Recenze: Kámen v architektuře

Malá intimní výstava je výsledkem soutěže o uplatnění přírodního kamene v současné architektuře, jak ji letos na jaře vyhlásila Obec architektů ČR.

Porota nehodnotila jen architektonické vyznění, ale také vhodnost kamene, kvalitu zpracování, podmínky využití na daném místě i nezávislé estetické ztvárnění. Soutěž probíhala poprvé, čímž se asi vysvětluje i menší počet přihlášených prací. Přesto se porota shodla na třech oceněních za významné práce, které jsou již realizovány a působí neobyčejně kladným způsobem.
Hlavní cenu získali architekti Kateřina Vávrová a Karel Lapka za zpracování hned dvou rozsáhlých děl, promenády na pravém břehu Otavy v Písku a lokality Bakaláře tamtéž. Současně byl ohodnocen i fakt, že takováto silná díla působí v jednom městě, které tak dokázalo kvalitní přístup ke svému životnímu a kulturnímu prostředí. Porota jednomyslně pochválila způsob zdůraznění historické paměti místa při zcela soudobém použití tradičních prvků a při dokonalé kvalitě kamenického řemesla. Čistota pojetí i architektonického zpracování učinila z obou míst v Písku prostory oblíbené jako místa setkávání a komunikace.
Oldřich Hájek, Jaroslav Šafer, Laco Fecsu, Tomáš Pavlík, Petra Čížková a Olga Rusová byli oceněni čestným uznáním za uplatnění přírodního kamene jako dominantního výtvarného prvku při pracování fasády obytného souboru River Diamond v pražském Karlíně. Přestože se jedná vlastně o návrat k dávno tradičnímu evropskému stavebnímu materiálu, podařilo se dokázat, že způsob využití kamene může nejen ukázat cestu, ale také stavbu zkvalitnit a dát ji punc určité elegance a luxusu.
Třetím oceněným dílem je most přes řeku Berounku v Praze-Lahovicích. Tam autoři Václav Mach, Lukáš Zemek a Iveta Torkoniaková zvolili lehce historizující tvar ledolamů s nadčasovým aerodynamickým řešením. Nosné sloupy mostu překračují estetickým výrazem hraniční omezení konkrétních stylových období. Pokud si dáte čas a podíváte se na most ze strany podjezdu neboli od hladiny, oceníte kouzlo, dané šedomodrou požárskou žulou. I zde kámen dodal projektu určitou robustnost, zdůrazňující eleganci a solidnost architektonického výrazu a připomínající kámen jako přirozený stavební materiál (a to i u rozsáhlých dopravních staveb).
Dá se konstatovat, že drobná soutěž uspěla – ohodnocená díla patří k tomu nejlepšímu, co se v posledních několika letech v Čechách postavilo.


Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/127167-recenze-kamen-v-architekture/

více zde...


zpět na seznam