31.03.2011

Radní překonali strach, nejlevnější rentgeny koupí

Verdikt rady Plzeňského kraje bude mezníkem při nákupech zdravotnických přístrojů

Radní Plzeňského kraje schválili nákup devíti rentgenových přístrojů za 83 milionů pro klatovskou nemocnici. Tamním lékařům se podařilo dosáhnout ve veřejné soutěži rekordně nízkých cen.

Cena 22,8 milionu za magnetickou rezonanci je o dva miliony pod dosud nejlepší cenou za rezonanci v Písku. Počítačový tomograf za 12,5 milionu je rovněž o dva miliony levnější, než dosud nejlevnější CT v Čáslavi.

Přitom se dosud rezonance běžně nakupovaly v ceně nad 30 milionů, přístroje v Ústí nad Labem nebo ve Znojmě dokonce nad 40 miliony. Cena tomografů někdy překračuje 20 milionů.

Verdikt rady Plzeňského kraje bude mezníkem při nákupech zdravotnických přístrojů

Ať si stěžují

Krajská rada měla potvrdit výsledek soutěže už počátkem března, svůj verdikt ale celkem tři týdny odkládala. Radní se obávali toho, že se proti výsledku soutěže odvolají poražené firmy Hospimed a Puro-klima, které ovládají polovinu trhu s těžkou zdravotnickou technikou a dosud měly monopol na velké zakázky pro krajské nemocnice.

V cenové válce, která vypukla mezi vítězem soutěže 2T engineering a oběma poraženými, stlačil Hospimed cenu za rezonanci dokonce na 22,5 milionu a u tomografu na 11,9 milionu. Jeho nabídka však neodpovídala technickým požadavkům klatovských lékařů a proto byl společně s Puro-klimou ze soutěže vyloučen.

Majitel Hospimedu Jindřich Řehák proto radní požádal, ať soutěž zruší. Pokud tak neučiní, tak si bude stěžovat u antimonopolního úřadu a tím nákup přístrojů přinejmenším o několik měsíců zdrží.

Krajská rada si pak vyžádala analýzu společnosti Deloitte, jestli klatovská komise při soutěži neudělala chybu. Po přečtení posudku od Deloitte mohl radní Václav Šimánek s úlevou prohlásit: „Nemůžeme si v soutěži na takto důležitá zařízení dovolit přijmout sice nejlevnější nabídku, ale s nevyhovujícími parametry."

Na dotaz, jestli se radní už nebojí stížnosti u antimonopolního úřadu, odpověděla krajská mluvčí Petra Jarošová: „To je spíše otázka pro poražené firmy, jestli si chtějí stěžovat."

Techniky prověříme

Analýza Deloitte měla podle zadání krajské rady zhodnotit, jestli uchazeči splnili všechny soutěžní podmínky. Auditoři však ve své zprávě nezmínili pochybnost, že právě Hospimed a jeho dceřiná firma Medisap uvedly ve své nabídce nepravdivé informace o personálu.

Uchazeči měli vyjmenovat své zaměstnance či smluvní pracovníky, kteří zajistí servis dodaných přístrojů. Hospimed uvedl osm techniků, nedoložil však, že jde o jeho zaměstnance. Na přímý dotaz Aktuálně.cz reagoval ředitel Řehák pouze tím, že neodpoví, protože se obává chybné interpretace svých slov.

Pokud by se prokázalo, že firma uvedla nepravdivé údaje, mohl by jí antimonopolní úřad na několik let zakázat účast při veřejných zakázkách.

Radní zatím podezření nechtějí komentovat. „Krajský úřad informace o nesrovnalostech se jméně servisních techniků prověří," slíbila mluvčí Jarošová.

Stejné přístroje, různé ceny (v milionech korun)

Přístroj Obvyklá cena podle ČVUT Nabídka Hospimedu/
Puro-klimy v Ústí Nabídka Hospimedu/
Puro-klimy v Klatovech Nabídka 2T engineering v Klatovech
Magnetická rezonance Siemens Avanto 24 44 22,5 22,8
Univerzální sklopná stěna Siemens Axiom Luminos 9,6 14,2 8,3 12,9*
Počítačový tomograf Siemens Emotion 16 8,8 16 11,9** 12,5**
Poznámky: *2T engineering dodala přístroj Philips Eleva, který na rozdíl od Siemensu Axiom Luminos splňoval zadávací dokumentaci Klatovské nemocnice. Siemens nabízí na technické úrovni Philipsu Eleva přístroj s názvem Axiom Artis.

**Hospimed, Puroklima i 2T engineering dodaly do Klatov výkonnější počítačový tomograf Siemens Somatom AS 64. Dokáže pacienta zobrazit z 64 úhlů, zatímco v Ústí koupený přístroj Emotion pouze v 16 úhlech.

Zdroj: ČVUT, dokumentace k veřejným soutěžím v Ústí a Klatovech
http://aktualne.centrum.cz/pda/clanek.phtml?id=695826

Petr Holub

více zde...


zpět na seznam